Od setek lat rdzenni mieszkańcy Australii wykorzystywali liście eukaliptusa do łagodzenia podrażnień skóry i odkażania ran oraz przy przeziębieniach i gorączce.
Do rodzaju Eukaliptus należy ponad 600 gatunków drzew i krzewów, ale tylko kilka jest wykorzystywanych do pozyskiwania olejku eukaliptusowego na potrzeby aromaterapii. Olejki pozyskane z różnych gatunków różnią się składem chemicznym i właściwościami. Olejek eukaliptusowy dostępny w doTERRA jest pozyskiwany metodą destylacji parą wodną ze świeżych liści wiecznie zielonych drzew gatunku Eucalyptus radiata rosnących w Australii i ma czysty, świeży, lekko kamforowy aromat.

Właściwości

Właściwości olejku eukaliptusowego są ściśle związane z dominującym w nim związkiem chemicznym, jakim jest eukaliptol. Liczne badania naukowe wykazały działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i mukolityczne (upłynniające śluz), rozkurczowe, poprawiające oddychanie, przeciwbólowe, antybakteryjne i antywirusowe tego związku. Dlatego też olejek eukaliptusowy jest niezastąpiony w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących infekcjom górnych dróg oddechowych. Jest częstym składnikiem preparatów wykrztuśnych i przeznaczonych do higieny jamy ustnej (past, płynów), ponieważ doskonale odświeża oddech. Ponadto olejek ten relaksuje, odpręża, redukuje napięcie i poprawia koncentrację oraz pobudza umysł. Łagodzi stany zapalne skóry, podrażnienia i jest pomocny przy problemach skórnych na tle łojotokowym. Oczyszcza powietrze i powierzchnie, a także odstrasza owady, w tym wszy.

Zastosowanie

  • Rozpyl 3-4 krople olejku w dyfuzorze przy infekcji i przeziębieniu dla złagodzenia objawów i ograniczenia rozprzestrzeniania się zarazków lub po długim i męczącym dniu dla lepszego snu, relaksu i odprężenia.
  • Umieść 2 krople olejku bezpośrednio na podłodze prysznica podczas kąpieli. Para stworzy naturalny dyfuzor.
  • Stwórz prosty, uniwersalny środek czyszczący. Połącz 10 kropli olejku eukaliptusowego, mięty pieprzowej i dzikiej pomarańczy z 1/4 szklanki octu i 2 szklankami wody w szklanej butelce z rozpylaczem. Przed użyciem wstrząśnij buteleczkę i używaj do czyszczenia powierzchni np. w kuchni i łazience.
  • W połączeniu z olejem nośnikowym użyj do masażu (np. sforsowanych mięśni)
  • Wdychaj przy uczuciu ospałości i zmęczenia psychicznego na poprawę koncentracji i pobudzenie umysłu.
  • Praktykując jogę lub medytację użyj olejku eukaliptusowego dla oczyszczenia umysłu i ożywienia ciała.

Olejek eukaliptusowy a emocje
Olejek eukaliptusowy to olejek dobrostanu, który wspiera osoby nieustannie zmagające się z chorobami. Uzdrawia nieświadomą, głęboką, wewnętrzna potrzebę bycia chorym, pomaga w pracy nad odpuszczeniem przywiązania do choroby i wspiera w dążeniu do wzięcia pełnej odpowiedzialności za własne zdrowie i zdolność do wyzdrowienia.

Z olejkiem eukaliptusowym wiąże się też nazwa pasma górskiego w Australii, które porastają eukaliptusy, a ich liście są niezwykle zasobne w olejek eteryczny. Olejki te łączą się z cząsteczkami pyłu i pary wodnej i w ciepłe, słoneczne dni patrząc z oddali ma się wrażenie, że nad lasami eukaliptusowymi unosi się błękitna mgła – stąd nazwa Góry Błękitne.

Kilka propozycji do dyfuzora:

A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam na film 🙂 Anita

Pin It on Pinterest

Share This