olejki eteryczne doterra

Olejki eteryczne to ciekłe, lotne substancje występujące w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Mają bardzo skomplikowany skład chemiczny, od którego zależą ich właściwości. Rośliny wytwarzają olejki eteryczne m. in. w celu ochrony przed bakteriami, wirusami, grzybami, a my używając ich, korzystamy z tych właśnie właściwości. Jedna roślina może wytworzyć kilka różnych olejków eterycznych (np. drzewo pomarańczowe w owocach, liściach i kwiatach). W zależności od tego dobierana jest technika ich pozyskania: dla cytrusów (olejki znajdują się w skórce) tłoczenie na zimno, a w przypadku pozostałych części roślin destylacja parą wodną.

olejki doterra

Olejki eteryczne to znane i stosowane od tysiącleci naturalne substancje pochodzenia roślinnego o bardzo szerokim spektrum zastosowania (zdrowie, samopoczucie, uroda). Działają szybko i skutecznie, nie powodują efektów ubocznych, nie uzależniają, nie powodują uodparniania się na ich działanie, są łatwo przyswajalne przez organizm i bardzo łatwe w stosowaniu. Olejki eteryczne bardzo dogłębnie penetrują nasz organizm, dlatego tak ważna jest ich jakość, bo to od niej zależy bezpieczeństwo i skuteczność stosowania. Więcej na temat jakości dowiesz się z tego artykułu:
JAKOŚĆ A BEZPIECZEŃSTWO STOSOWANIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH.

Cząsteczki olejku bardzo szybko przedostają się do krwiobiegu przez płuca i skórę, a po ok. 20 min. docierają do każdej komórki w ciele. Szybko się metabolizują – u dzieci po trzech godzinach, u dorosłych po czterech, dlatego korzystniej jest używać olejków częściej w małych ilościach niż rzadko i w dużych. W przeciwieństwie do antybiotyków potrafią przenikać do wnętrza komórki i zwalczać wirusy. Olejki eteryczne działają nawet do 70 razy silniej niż zioła, ale nie można powiedzieć, że identycznie, ponieważ zawierają wyłącznie substancje lotne. Pamiętajmy, że olejki eteryczne nie zawierają żadnych witamin ani składników mineralnych.

Jedna kropla 100% naturalnego i czystego olejku eterycznego to 40 milionów trylionów cząsteczek. Do wyprodukowania 1 buteleczki o pojemności 15 ml olejku dōTERRA potrzeba około 8 kg lawendy, 400 liści mięty lub 45 cytryn. Są to niezwykle silnie skoncentrowane substancje, o czym należy pamiętać używając ich. Generalna zasada brzmi „więcej nie znaczy lepiej”.

Czym są olejki eteryczne i jak działają? Zobacz i posłuchaj!

 

Pin It on Pinterest

Share This